Groothandel bloemen kwaad op veiling

Aalsmeer – In tegenstelling tot wat directeur Lucas Vos eerder zei, blijkt veilingcoöperatie Royal FloraHolland zich opnieuw met handel in bloemen en planten bezig te houden. Daarmee is zij een concurrent van haar eigen klanten, de exporteurs en binnenlandse groothandelaren. Dat zegt de ontstemde brancheorganisatie voor die bedrijfstak VGB, die verontruste en woedende reacties van leden kreeg over de uitrol van het bedrijf Certi.

Daarin participeren, volgens onder meer het Financieel Dagblad, FloraHolland en distributeur W. Timmermans & Zn. “Maar berichtgeving in de media is gebaseerd op een persbericht van Certi zelf. Ik kan mij nauwelijks voorstellen dat FloraHolland zich tot concurrentie met de eigen klanten heeft laten verleiden”, zegt VGB-directeur Robert Roodenburg.

Certi staat voor certificering. Het bedrijf zegt onder die merknaam bloemen van hoge kwaliteit rechtstreeks naar de bloemisten en shop-in-shops bij tuincentra te brengen. In Duitsland tooien zes winkels zich met dat merk, zijn er achttien winkels in tuincentra en heeft Certi een webshop. Het is de bedoeling er nu in Nederland mee aan de slag te gaan.

Als de veiling er aan meewerkt, is dat in strijd met haar eigen strategische visie 2020, zegt de VGB. Daarin staat dat FloraHolland na het koopmoment door afnemers niets zelf meer doet. Om de relatie met haar klanten te verbeteren trok zij zich eerder uit handelsactiviteiten terug. Daar komt zij, als de berichten juist zijn, nu blijkbaar van terug, zegt de VGB. Het bestuur wil opheldering. Ook over de enorme bedragen die volgens de media de laatste drie jaar in het concept zijn gestoken. “Wij willen transparantie over de kosten en opbrengsten. Door onderlinge concurrentie is de Nederlandse export van bloemen en planten de grootste ter wereld geworden. Maar de branche verzet zich eensgezind tegen aanslagen op het ‘level playing field’.”

Volgens Certi komen er vaak slechte producten bij de consument en gaat de kwaliteit vooral als gevolg van de keten (teler, veiling, exporteur, importeur, detailhandel) verder omlaag. De VGB zegt dat juist bij handelsbedrijven alles wordt gedaan om de kwaliteit op peil te houden, maar de veiling – die nu kennelijk in Certi participeert – zelf steken op dat gebied liet vallen. “Klanten dringen al jarenlang aan op een beter kwaliteits- en koelbeleid van FloraHolland.” Certi zegt dat uit haar concept ook hogere prijzen voor de telers rollen, van wie nu 60% grote financiële problemen zou hebben. Als dat waar is, komen ook de aanvoer en het verdienmodel van de veiling in gevaar, reageert de VGB.

De VGB (Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijprodukten) is de brancheorganisatie voor de binnenlandse, importerende en exporterende groothandel in bloemen en planten. Haar leden vertegenwoordigen € 3,5 miljard van de omzet in die bedrijfstak.